اعتراض اتحادیه کسب و کارهای مجازی به برخورد با استارت آپ های بیمه ای

۱۳۹۶/۱۲/۲۳
در پی اتفاقات روزهای گذشته مبنی بر اعتراض نمایندگان شرکت های بیمه نسبت به استارت آپ های بیمه ای، اتحادیه کشوری کسب و کارهای مجازی ضمن ارسال نامه به رئیس سازمان بیمه مرکزی ایران، نسبت به این اتفاق واکنش نشان داد.

جناب آقای همتی
رییس کل محترم سازمان بیمه مرکزی

با سلام
احتراماً ضمن عرض تشکر بابت تصویب و ابلاغ آئین نامه بازاریابی آنلاین محصولات بیمه ای پیرامون اتفاقات روزهای گذشته در مورد برخورد برخی از نمایندگان شرکت های بیمه با استارت آپ های آنلاین بیمه ای توضیحاتی به شرح ذیل ارائه می گردد.
هم‌زمان با رشد کسب‌وکارهای اینترنتی در جهان؛ گسترش این نوع کسب‌وکارها به صنعت بیمه نیز رسید و در نتیجه بیمه اینترنتی یا به ‌اصطلاح، بیمه آنلاین را پدید آورد و در اقدامی بسیار بجا و قبل از اینکه فرآیند تدوین دستورالعمل دچار مباحث حاشیه ای این روزها شود، آئین نامه فوق ابلاغ شد.
متاسفانه در روزهای اخیر برخی نمایندگان بیمه اقدام به راه اندازی کمپین های تحریک آمیز بر علیه استارت آپ های بیمه ای نموده اند که در آخرین حرکت نیز ضمن حضور شبانه در جلوی درب یکی از شرکت ها اقدام به تهدید آشکار آنها نموده اند.
این حرکات غیر قانونی موجبات نگرانی کارآفرینان و سرمایه گذاران برای ورود به این بازار را به وجود آورده است.
پر واضح است که به علت نوپا بودن این پدیده، سهم بازار مجموع شرکت‌های بازاریابی و فروش آنلاین بیمه هنوز به یک درصد هم نرسیده است. یعنی 99% بازار در دست نمایندگان بیمه است و برای بنده و همکارانم در این صنعت علت این همه هیایو و دعوا برای سهم 1% نامعلوم است.
بلاشک بازاریابان آنلاین باید فعالیت خود را مطابق با شرایط ذکر شده در آئین نامه فوق الذکر انجام داده و سازمان های نظارتی هم موظف بر نظارت و اعمال قانون هستند.
بنا بر اذعان بسیاری از فعالین این حوزه در سالهای گذشته صرفاً اجرای بیمه های اجباری توسط نمایندگان محترم بیمه ای صورت پذیرفته است و تلاش خاصی از سوی آنان برای صدور بیمه های اختیاری صورت نپذیرفته است که در صورت فعال شدن کسب و کارهای بیمه ای آفلاین (نمایندگان بیمه) و آنلاین، درآمدهای سرشاری را نصیب آنان خواهد نمود. کاش دوستان بیمه ای به جای راه انداختن این همه دعوا و هیاهو فکری به حال این موضوع می نمودند.
اتحادیه کشوری کسب و کارهای مجازی به عنوان یک تشکل غیر دولتی ضمن دعوت از نمایندگان محترم شرکت های بیمه ای به خویشتن داری، آمادگی خود را برای برگزاری جلسات کارشناسی در زمینه رفع دغدغه های موجود و همچنین ارائه خدمات مشاوره ای ، آموزشی و فنی به آنان اعلام می نماید.