ضوابط خاص رسته شغلی حوزه سلامت

۱۳۹۹/۱۱/۱۲

ماده ۱- مطابق تبصره (7) ماده (21) قانون نظام صنفی و تبصره ماده (11) آیین‌نامه اجرایی موضوع ماده (12) قانون نظام صنفی، ضوابط خاص رسته شغلی سامانه ­های ارایه انواع خدمات و کالا بر بستر فضای مجازی (سایبری) در حوزه سلامت اتحادیه کشوری کسب و کارهای مجازی برای صدور و تمدید پروانه کسب به شرح تعیین می­گردد.

ماده 2- رسته شغلی و کد آیسیک:                       
سامانه­ های ارایه انواع خدمات و کالا بر بستر فضای مجازی (سایبری) در حوزه سلامت با کدآیسیک به شماره 749829/4
تبصره 1- منظور از سامانه‌ آنلاین ارائه کالا و خدمات سلامت، سامانه‌ای است مشتمل بر انواع بستر فضای مجازی (سایبری) که ارائه کالا و خدمات و یا ایجاد ارتباط و توافق بین متخصص و مصرف کننده یا کاربر خدمات در حوزه سلامت را برای کاربران این سامانه فراهم می‌نماید.
 تبصره 2- در سامانه موصوف، فرد صنفی صرفاً مسئولیت راه اندازی، مدیریت، سیاستگذاری و بهره‌برداری از این سامانه را به عهده دارد.
تبصره 3-  منظور از مصرف کننده یا کاربر، شخصی است که از کالا یا خدمات ارائه شده بر اساس شرایط و ضوابط ذکر شده در سامانه استفاده می‌نماید.
تبصره 4- منظور از متخصص، هر شخص خدمت دهنده­ای اعم از حقیقی یا حقوقی است که بر اساس قانون و مقررات امور پزشکی و دارویی و موارد خوردنی و آشامیدنی و آیین نامه‌های مذکور در قانون فوق، دارای مجوز یا پروانه مخصوص از وزارت بهداشت و آموزش پزشکی باشد و بر اساس تخصص خود مطابق با مقررات مربوطه به ارائه خدمت و کالا بر بستر سامانه به مصرف کننده یا کاربر می‌پردازد.

ماده3- نوع کالا وخدمات قابل عرضه در رسته شغلی مذکور عبارت است از:
الف- هرگونه محصول یا خدمت در حوزه سلامت که با توجه به قوانین و مقررات این حوزه باید توسط متخصص به مصرف کننده یا کاربر ارائه شود.
ب- خدمات و محصولاتی که در حوزه سلامت از شمول قوانین و مقررات امور پزشکی و دارویی و موارد خوردنی و آشامیدنی و آیین­نامه‌های مذکور در قانون فوق، خارج است و نیاز به ارایه خدمت یا کالا توسط متخصص نیست.

ماده 4- وسایل و ابزار کار در رسته شغلی صدرالذکر مشتمل است از:
الف- بستر فضای مجازی ( سایبری) از قبیل اپلیکیشن و یا وب سایت
تبصره 1– سامانه مذکور باید دارای امکان نمایش اطلاعات موثر متخصص باشد.
تبصره 2–  محل ذخیره سازی اطلاعات کاربران مقیم ایران باید در داخل کشور صورت پذیرد.
ب- سیستم اطلاعاتی مطمئن برای ذخیره نمودن داده پیام به منظور جلوگیری از دسترسی غیر مجاز در  واسط­های با دوام وفق قانون تجارت الکترونیک

ماده 5-تجهیزات و تأسیسات ایمنی، انتظامی و بهداشتی:
الف- تجهیزات امنیت شبکه و بانک­های اطلاعاتی مطابق پروتکل­های فنی
تبصره – تمامی اطلاعات کاربران باید در چارچوب قانون جرایم رایانه‌ای ذخیره و حفاظت گردد.
ب- شناسایی آی پی کاربران(مطابق قانون جرایم رایانه‌ای)
ج- احراز هویت متخصصین
د- درگاه ثبت گزارش تخلفات و رسیدگی به شکایات متخصص

ماده 6- فرد صنفی مکلف است قوانین و مقررات جاری کشور، از جمله قوانین و مقررات نظام صنفی، انتظامی، بهداشتی، ایمنی، قانون تجارت الکترونیک، جرایم رایانه­ای، مقررات و شرایط حفظ حریم خصوصی، ممنوعیت در اختیار قرار دادن اطلاعات مربوط به کاربران به سایر مراجع مگر با حکم قضایی، حفاظت فنی و زیبا سازی محیط کار و دستورالعمل­های مربوط به نرخ گذاری کالاها و خدمات را که از سوی مراجع ذی­ربط ابلاغ می­گردد، رعایت و اجرا کند.

ماده 7- این ضوابط خاص در (7) ماده و (7) تبصره براساس پیشنهاد اتحادیه، توسط دبیرخانه هیأت عالی نظارت با همکاری اتاق اصناف ایران تعیین و از تاریخ ابلاغ، اتحادیه موصوف جهت صدور و تمدید پروانه کسب ملزم به رعایت مفاد آن می‌باشد.