استارت آپ پلوتون استارت آپ ورزشی

۱۳۹۸/۰۳/۱۸

استارت آپ ورزشی پلوتون چیست و چه‌کار می کند؟

استارت آپ ها و ایده های کارآفرینی جایگاه ویژه ای در کسب و کارهای امروزی پیدا کرده اند. بسیاری از کسب و کارهای موفق و امروزی که استقبال زیادی نیز از آن ها شده است، فعالیت خود را به صورت استارت آپی شروع کرده اند. در این میان به تعداد زیادی از نمونه های ایرانی و خارجی می توان اشاره کرد. یکی از نمونه های موفق استارت آپ ورزشی که در این مطلب قصد معرفی و پرداختن به آن را داریم، استارت آپ پلوتون است.

داستان این استارت آپ ورزشی از سال ۲۰۱۲ شروع شد. همانطور که می دانیم، شروع به کار یک استارت آپ عموماً با شکل گیری ایده های کارآفرینی مختلف است. ایده استارت آپ پلوتون بر اساس یک ایده ورزشی شکل گرفت. تمرکز اصلی پلوتون بر تولید دوچرخه های منحصر به فردی است که امکان تمرین و ورزش در داخل محیط خانه را برای افراد مقدور سازد و سعی دارد مفهوم جدیدی از ورزش را با محصولات خود ارائه کند. امروز با تکنولوژی بهتر ورزش می کنیم!

گروه پلوتون ایدة خود را بدین جهت مفهومی تازه و بدیع می‌ دانند که تجهیزات ورزش کردن در خانه تا به حال به اندازه و با سرعت تجهیزات ورزش گروهی رشد نکرده اند؛ تجهیزاتی که سعی می کنند با استفاده از موسیقی،‌ فشن و مد شما را مشتاق به ورزش کردن نگاه دارند. بنابراین، استارت آپ ورزشی پلوتون سعی کرده است تا با به کارگیری تجهیزات ورزشی خود که با دقت و تکنولوژی بسیار بالایی به زیبایی طراحی شده‌اند، به افراد کمک کند تا چنین تجربه ای را در منزل خود داشته باشند.  با این حال، اگرچه نمونه های مختلفی از دوچرخه های ورزشی خانگی تا به حال تولید شده و در بازار موجود هستند، ولی آنچه محصولات استارت آپ پلوتون را منحصر به فرد می سازد، تولید محصولاتی با کیفیت جهانی است که با استفاده از آن تجربه ورزش در داخل یک باشگاه مجهز و کامل را می توانید در داخل منزل خود داشته باشید. استارت آپ ورزشی پلوتون خود را چیزی فراتر از یک کلاس ورزشی می داند. پلوتون یک استودیو متحرک و یک دوچرخه است و از همین طریق تجربه ای هیجان انگیز از ورزش کردن را با استفاده از تکنولوژی برای شما مسیر می سازد که با استفاده از آن در منزل خود می توانید ورزش کرده و ارتباطات اجتماعی ایجاد کنید. بیانیه هدف استارت آپ ورزشی پلتون بسیار ساده است: 
کمک به ایجاد تجربه ورزشی ای که بتواند ورزش کردن در خانه را به عنوان گزینه ای منطقی و هیجان انگیز مطرح کند.

داستان سرمایه گذاران استارت آپ پلوتون
استارت آپ ورزشی پلوتون در ۲ سال ابتدایی فعالیت خود هیچ سودی را نصیب سرمایه گذاران خطرپذیر خود نکرد. موسسان این استارت آپ به سختی توانستند این سرمایه گذاران را متقاعد به ادامه حمایت از این ایده کارآفرینی کنند. ایده‌ای که بر اساس ساخت دوچرخه های ورزشی خانگی‌ای است که امکان پخش کلاس هایی ویدئو به صورت زنده را نیز دارند. گفته می شود که استارت آپ پلوتون با حمایت شبکه ای شامل ۲۰۰ سرمایه گذار مختلف توانست فعالیت خود را شروع کند. حال پس از گذشت حدود ۶ سال از فعالیت این استارت آپ، موفقیت آن روز به روز بیشتر شده و حمایت بیشتری از آن می شود. استارت آپ پلوتون توانسته با سرعت زیادی رشد خود را ادامه دهد و رقبای خود را کنار بزند. در این شرایط، برخی از سرمایه گذاران از ترس عقب ماندن از سرمایه گذاری در چنین استارت آپ موفقی، تمایل بیشتری به سرمایه گذاری در آن نشان می دهند.

 گفته می شود که استارت آپ پلوتون در چند ماه گذشته قادر بوده است تا ۵۵۰ میلیون دلار سرمایه جدید را نیز از سوی یکی از سرمایه گذاران شرکت فیسبوک، لینکدین و نت‌فلیکس جذب کند. استارت آپ ورزشی پلوتون تا به حال ۱ میلیارد دلار سرمایه جذب کرده است و ارزش آن به ۴ میلیارد دلار رسیده است. به نظر می رسد که استارت آپ پلوتون در انتهای سال ۲۰۱۸ حدود ۷۰۰ میلیون دلار درآمد داشته باشد. یکی از معاونان این مجموعه نیز بیان کرده است که طبق برنامه ریزی ها، پلوتون در سال ۲۰۱۹ به صورت عمومی در بازار بورس عرضه خواهد شد و به عبارت دیگر سهامی عام خواهد شد.

محصول اصلی استارت آپ پلوتون چیست؟
ایدة ترکیب سخت افزار و نرم افزار که محصول پلوتون بر اساس آن تولید شده بود، در سال های ابتدایی باعث ایجاد عدم رغبت در سرمایه گذاران می شد. ولی همین ایده امروزه یکی از مزایای استارت آپ ورزشی پلوتون محسوب می شود. دوچرخه های مخصوص پلوتون ۱٫۹۹۵ دلار قیمت دارند. پس از خرید دوچرخه، شما باید ماهی ۳۹ دلار نیز برای خرید اشتراک ماهیانه ویدئوهای کلاس های ورزشی این شرکت پرداخت کنید. در واقع، مدل کسب و کار این ایدة کارآفرینانه را با مدل کسب و کار شرکت اپل برای تولید گوشی های آی‌فون و اپ استور این شرکت مقایسه کرده اند. علاوه بر این، ایدة پرداخت حق اشتراک برای کلاس های ویدئویی استارت آپ پلوتون را می توان با ایدة حق اشتراک در مجموعه های معروف نت‌ فلیکس و اسپاتیفای مقایسه کرد.


نمونه ای از دوچرخه های ثابت پلوتون
مجموعه پلوتون پس از پیشرفت اخیر و جذب سرمایه های جدید، برخی تغییراتی را در محصول خود ایجاد کرده است. امروزه دسته بندی های جدیدی به کلاس های ویدئویی پلوتون اضافه شده است و همچنین امکان پخش موسیقی زنده نیز اضافه شده است. یکی از امکانات جدید و جالب اخیر در این محصول، امکان ایجاد ارتباط اجتماعی با سایر ورزشکاران است. گفته می شود که ۹۶ درصد مشتریان این مجموعه به صورت ثابت حق اشتراک کلاس های استارت آپ پلوتون را پرداخت می کنند و تخمین زده می شود که به صورت میانگین حدود ۱۳ مرتبه در طول ماه از این دوچرخه ها استفاده کنند. جالب است در نظر داشته باشید که محبوبیت کلاس های ویدئویی پلوتون تا جایی افزایش پیدا کرده است که برخی از مربی‌های این مجموعه به نوعی تبدیل به سلبریتی و ستاره شده‌اند. برخی افراد سرشناس نیز جزو مشتریان و کاربران استارت آپ پلوتون هستند. در این میان می توان به هیو جکمن (بازیگر و خواننده)، یوسین بولت (سریع‌ترین انسان جهان و قهرمان المپیک)، ریچارد برانسون (میلیاردر کارآفرین و سرمایه گذار) اشاره کرد.

این مقاله توسط شبکه مترجمین به صورت اختصاصی برای انتشار در سایت اتحادیه کشوری کسب و کار مجازی ترجمه شده است.

منابع