اتحادیه کشوری کسب و کارهای مجازی

اهمیت انتخاب مشاوران با تجربه برای یک مدیر

مشاوران با تجربه

یکی از مسائلی که باعث موفقیت سازمان‌های بزرگ جهان شده است، انتخاب مشاوران با تجربه و کار بلد است. صاحبان کسب و کار و مدیران سازمان‌ها یا شرکت‌ها هر چقدر هم که دارای تحصیلات و مهارت‌های مدیریتی باشند، بازهم از وجود مشاور یا مشاورانی بی نیاز نخواهند بود. این مسئله البته اختصاصی به سازمان‌های بزرگ ندارد و حتی کسب و کارها و شرکت‌های کوچک نیز باید در راه رسیدن به اهداف خود از مشورت با مشاوران با تجربه استفاده کنند. مشاوران معمولاً از زوایای دیگری به مسائل نگاه می‌کنند و همین امر سبب می‌شود که راه حل‌های جامع تر و کاربردی تری را ارائه دهند. اگرچه اهمیت وجود مشاور در کنار مدیران در بیشتر کشورهای دنیا شناخته شده است، اما هنوز در کشور ما این مسئله چندان که باید مورد توجه قرار نگرفته است؛ متاسفانه گاهی مدیران وجود مشاور را امری غیرضروری و یا تزئینی قلمداد می‌کنند و هنوز نمی دانند که اهمیت وجود مشاور و مزایای آن چیست. در این مقاله قصد داریم به اهمیت انتخاب مشاوران باتجربه برای یک مدیر بپردازیم و دلایل ضرورت این کار را بررسی کنیم.

تخصص

یک مشاور معمولاً دارای تحصیلات آکادمیک عمیق در یک رشته تخصصی است و به علاوه به دلیل آنکه در حوزه‌های جانبی مرتبط نیز مطالعاتی را داشته است، می‌تواند نظرات جامع تر و مشورت‌های کاربردی را ارائه دهد. همچنین مشاوران به دلیل آن که کمتر درگیر کارهای اجرایی هستند، فرصت بیشتری برای مطالعه و ذهن آرام تری برای تمرکز بر روی مسائل دارند؛ به همین دلیل وجود مشاوران و مدیران در کنار هم می‌تواند مانند دو لبه یک قیچی عمل کند که اگر هرکدام از این لبه‌ها نباشد، سازمان موفق نخواهد بود.

شناسایی مشکلات موجود

ممکن است مشاور یا مشاوران در راستای شناسایی مشکلات فعلی شرکت و ارائه مشاوره در این زمینه استخدام شوند؛ این کار به این دلیل صورت می‌گیرد که افراد داخل یک شرکت و مدیران داخلی معمولاً نمی توانند نگاه درستی به خود و سازمانشان داشته باشند، به همین دلیل با استخدام مشاوران با تجربه و بهره گیری از مشورت بدون تعصب آن‌ها سعی در شناسایی ریشه‌های مشکلات موجود دارند. مشاوران به دلیل آن که نسبت به مدیران از تعصب کمتری برخوردارند، می‌توانند نگاه واقع بینانه تری نسبت به مسائل داشته باشند؛ ضمن اینکه چون از خود مشاور خواسته شده تا مشکلات را شناسایی کند، او هیچ ابایی از بیان انتقادات نخواهد داشت؛ در حالی که این حالت برای کارمندان وجود ندارد و آن‌ها به دلیل ترس از دست دادن کار کمتر به بیان مشکلات موجود می‌پردازند.

مکمل کارمندان

یک مشاور می‌تواند به عنوان مکمل برای کارمندان سازمان در نظر گرفته شود؛ بر این اساس راهی مدیران می‌توانند به جای آنکه پول زیادی را صرف تعداد زیادی کارمند کنند، هزینه متوسطی را به تعداد کمتری از کارمندان اختصاص دهند و در عوض از دو یا سه مشاور برای ارائه مشاوره به کارمندان و تکمیل کار آن‌ها استفاده کنند. البته مفهوم تکمیل کار لزوماً به معنای انجام دادن کار اجرایی کارمندان نیست؛ بلکه منظور آن است که مشاوران با قرار گرفتن در کنار کارمندان و دادن مشورت به آن‌ها بهره‌وری آن‌ها را افزایش داده و بازدهی کل کار را بالاتر ببرند.

تغییر

 

گاهی برخی از شرکت‌های موفق مشاورانی را به عنوان کاتالیزور برای تغییر در رفتار سازمان استخدام می‌کنند؛ زیرا مشاوران با تجربه می‌توانند بدون داشتن هیچ نگرانی در مورد فرهنگ سازمانی، روحیه کارکنان، تعصبات داخلی و سایر مسائل از این قبیل برای تغییر در سازمان تلاش کنند.

هم انسان‌ها و هم کسب و کارها در برابر تغییر معمولاً نوعی مقاومت از خود نشان می‌دهند، علت این مسئله شاید عدم آگاهی نسبت به حالت‌های دیگر و اتفاقات آینده بعد از تغییر است که نوعی عدم اطمینان را در افراد به وجود می‌آورد. اگر مشاوران در کنار مدیران قرار داشته باشند، می‌توانند به عنوان یک تکیه گاه مطمئن تمام راه حل‌های موجود را بررسی کرده و نتایج آن‌ها را تشریح کنند. هیچ کسب و کار و یا هیچ فرد یا سازمانی از تغییر بی نیاز نیست و حتی بزرگ ترین شرکت‌های جهان نیز در مسیر فعالیت‌های خود تغییرات کوچک و بزرگی را به وجود آورده اند. به همین دلیل گاهی برخی از شرکت‌های موفق مشاورانی را به عنوان کاتالیزور برای تغییر در رفتار سازمان استخدام می‌کنند؛ زیرا مشاوران با تجربه می‌توانند بدون داشتن هیچ نگرانی در مورد فرهنگ سازمانی، روحیه کارکنان، تعصبات داخلی و سایر مسائل از این قبیل برای تغییر در سازمان تلاش کنند.

آموزش

یکی از دلایل استخدام مشاور و مشاوران می‌تواند بالا بردن سطح آموزشی سازمان باشد. به این منظور مشاورانی به کار گرفته می‌شوند تا مهارت‌های جدیدی را به کارمندان آموزش دهند. این کار معمولاً به دو شکل انجام می‌شود؛ شکل اول برگزاری کلاس‌های آموزشی و دوره‌های دانش افزایی برای کارمندان و مدیران است که در بازه‌های زمانی متفاوت انجام می‌شود. شکل دوم آموزش به صورت مستمر و پیوسته است که بدون برگزاری کلاس و دوره و به صورت رودررو با کارمندان و مدیران پیش می‌رود. مشاوران با تجربه همواره از طریق مطالعاتی که دارند در جریان مهم‌ترین مباحث و روش‌های نوین روز قرار می‌گیرند و سعی می‌کنند آن‌ها را در قالب مشاوره و مهارت هایی به افراد سازمان آموزش دهند.

توسعه کسب و کار

استخدام افرادی برای ارائه مشاوره به مدیران ممکن است به منظور توسعه کسب و کار و راه اندازی شاخه ای جدید از فعالیت‌های شرکت صورت گیرد. از آنجایی که توسعه کسب‌وکار معمولاً به مراحل مطالعاتی و تحقیق نیاز دارد، مدیران می‌توانند مشاورانی را به استخدام خود درآورند تا این هدف را به صورت تدریجی و اصولی دنبال کنند. این کار هم هزینه‌های ناشی از توسعه کسب و کار را کاهش می‌دهد و هم میزان زیادی از ریسک را از بین می‌برد.

 

 

 

 

 

 

 

 

درباره نویسنده

تولید شده در فرامحتوا

دیدگاه خود را بگذارید

اتحادیه کشوری کسب و کارهای مجازی