اتحادیه کشوری کسب و کارهای مجازی

مزایای استفاده از مشاوره برای کسب و کار

آیا تا به حال با خود فکر کرده اید که کار یک مشاور چیست و انجام مشاوره چه تاثیری می‌تواند در موفقیت یک کسب و کار داشته باشد؟ جالب است بدانید که برای یک مشاور با تجربه کلمه غیر ممکن تعریف نشده است و اگر چنین نباشد اصلا وجود مشاور معنایی نخواهد داشت؛ زیرا وظیفه اصلی یک مشاور مشورت دادن در جهت شناسایی راه حل‌های موجود برای حل مشکلات و چالش‌های پیش رو است. با وجود اینکه همه کسب و کارها به مشاوره نیاز دارند، اما تعداد اندکی از آن‌ها در عمل از نظرات مشاوران بهره می‌گیرند و بسیاری از آن‌ها اصلا ضرورتی را برای استفاده از مشاوره احساس نمی‌کنند! مشاوران انواع گوناگونی دارند و یک کسب و کار در زمینه‌های مختلف می‌تواند از نظرات مشاوران استفاده کند. اگر یک کسب‌و‌کار بتواند با یک مشاور با تجربه به مشورت کارشناسی و تخصصی درباره مسائل بپردازند، در حقیقت توانسته بخش قابل توجهی از مسیر موفقیت را بپیماید. در این مقاله قصد داریم به مزایای استفاده از مشاوره برای کسب و کار پرداخته و نکاتی را درباره اهمیت این موضوع مطرح کنیم.

۱- با مشاوره یک مغز را اجاره می‌کنید!

Rent a Brain

ممکن است کسب‌وکار شما به اندازه کافی منابع انسانی نداشته باشد و یا در بعضی از قسمت‌ها هنوز ضعف داشته باشید؛ استخدام یک مشاور برای یک پروژه یا برای کل کار به طور موقت می‌تواند شکاف را تا زمانی که یک فکر اساسی برای آن بکنید، پر کند. مزیت استخدام مشاور آن است که نیازی نیست مانند کارمندان تمام وقت در محل کار حضور داشته باشد و شما هزینه یک کارمند کامل را به او بپردازید. همچنین در صورتی که قصد ادامه همکاری با یک مشاور با تجربه داشته باشید، قطع ارتباط با آن‌ها نسبتاً آسان و مقرون به صرفه خواهد بود. حتی نیازی به استخدام ‌مشاور هم نیست؛ بلکه شما می‌توانید به صورت پروژه ای و یا حتی ساعتی با مشاور یا مشاوران برجسته درباره برخی مسائل مشورت کنید و از این طریق کسب و کار خود را ارتقا دهید.

۲- با مشاوره بهترین شیوه‌ها را به کار می‌گیرید

یک مشاور با تجربه کارشناس برجسته ای است که در حوزه‌های تخصص خود بسیار تجربه دارند. آن‌ها نه تنها دارای تخصص نظری هستند، بلکه شرکت‌های پیشرو را خوب می‌شناسند و می‌دانند که چگونه تغییراتی را در کسب و کار شما به وجود آورند تا شما را هم پیشرو سازند؛ بنابراین اگر شما می‌خواهید بهترین روش‌ها را برای رسیدن به موفقیت به کارگیری باید از بهترین مشاوران استفاده کنید. البته استفاده از دانش و تجربه بهترین مشاوران ممکن است هزینه‌های زیادی را برای شما به دنبال داشته باشد؛ بنابراین اگر توانایی صرف این هزینه را ندارید، بهتر است سطح انتظارات خود را از یک مشاور پایین بیاورید، اما به هیچ وجه قید مشاوره را نزنید!

 

 

۳- با مشاوره خلاقیت را به کسب و کارتان تزریق کنید

Creativity

 

مشاوران موفقیت‌ها و شکست‌های زیادی را دیده اند و یا حتی خود آن‌ها را تجربه کرده اند؛ به همین خاطر به شما کمک می‌کنند تا از تکرار شکست‌ها جلوگیری کنید و از روش‌های جدیدتر و کارآمدتر برای رسیدن به موفقیت استفاده کنید

فردی که قرار است به شما مشاوره بدهد، راه زیادی را پیموده تا به جایگاهی که در حال حاضر در آن قرار دارد برسد. او در این مسیر تجربه‌های کوچک و بزرگ زیادی داشته که از هرکدام نتایجی را استخراج کرده است. مشاوران موفقیت‌ها و شکست‌های زیادی را دیده اند و یا حتی خود آن‌ها را تجربه کرده اند؛ به همین خاطر به شما کمک می‌کنند تا از تکرار شکست‌ها جلوگیری کنید و از روش‌های جدیدتر و کارآمدتر برای رسیدن به موفقیت استفاده کنید. مغز مشاوران انباشته از راه‌های گوناگون است که این اندوخته دانشی می‌تواند با انجام مشاوره در موقعیت‌های گوناگون به یاری شما و کسب و کارتان بیاید.

۴- با مشاوره ضعف‌های خود را به قوت تبدیل می‌کنید

مشاوران افرادی هستند که مانند شما تعصب زیادی نسبت به سازمانتان ندارند و به همین خاطر با شفافیت بهتری به مسائل نگاه می‌کنند. یکی از دلایل استخدام مشاور با تجربه آن است که شما ضعف‌های خود را بهتر بشناسید و برای برطرف کردن آن‌ها و تبدیلشان به نقاط قوت تلاش کنید. شاید برایتان جالب باشد که شرکت‌های بزرگ دنیا سالانه هزینه‌های زیادی را به این منظور صرف می‌کنند تا افرادی وضعیت آن‌ها را بررسی کرده و ضعف هایشان را پررنگ کنند تا از این طریق بتوانند به طور منطقی برنامه ریزی‌های لازم را به عمل آورند.

۵- با مشاوره بر روی مسائل مهم تمرکز بیشتری دارید

حجم کارها در یک کسب و کار، شرکت یا سازمان بسیار زیاد است و یک مدیر گاه مجبور است که درباره چندین مسئله به طور هم‌زمان فکر کند؛ اما حقیقت آن است که حتی بهترین مدیران نیز نمی توانند در یک لحظه به ده‌ها مسئله فکر کنند و از طرفی اگر این کار را انجام ندهند، ممکن است بسیاری از فرصت‌های درخشان را از دست بدهند؛ به همین خاطر انجام مشاوره به مدیران کمک می‌کند تا در بازه زمانی کم، بتوانند چندین مساله را با هم پیش ببرند. مزیت استفاده از مشورت آن است که استرس‌های مدیر را ندارد و می‌تواند در کمال آرامش درباره مسائل راه حل‌هایی پیدا کند. همچنین در شرایطی که مدیران درگیر کارهای اجرایی هستند مشاوران می‌توانند با فراغ بال درباره مسائل مهم فکر کنند و این توانمندی شرکت را افزایش خواهد داد.

 

منابع:

  1. https://www.middlemarketcenter.org
  2. https://www.themuse.com

درباره نویسنده

تولید شده در فرامحتوا

دیدگاه خود را بگذارید

اتحادیه کشوری کسب و کارهای مجازی