اتحادیه کشوری کسب و کارهای مجازی

مجوزهای لازم برای راه‌اندازی وب سایت

راه‌اندازی وب سایت

شاید شما هم به فکر راه اندازی یک وب سایت اینترنتی افتاده باشید و این که چه مجوزهایی برای این کار نیاز است، ذهن شما را درگیر کرده باشد. در این مطلب سعی داریم به بررسی این موضوع بپردازیم و مجوزهای مورد نیاز راه‌اندازی وب سایت را بررسی کنیم.اگر راجع به راه‌اندازی وب سایت اینترنتی اطلاع چندانی نداشته باشید، احتمالا فکر‌ می‌کنید که برای راه‌اندازی وب سایت باید از سازمان خاصی مجوز دریافت کنید. این بستگی به این قضیه دارد که وب سایت شما در چه حیطه‌‌ای باشد. برخی نمادها و مجوزهایی هستند اختیاری بوده، ولی داشتن آنها به وب سایت شما اعتبار بیشتری‌ می‌بخشد. سازمان‌ها‌ی دولتی این مجوزها و نمادها را به شما‌ می‌دهند و شما‌ می‌توانید آنها را در سایت خود به نمایش بگذارید.

اگر راجع به راه اندازی وب سایت اینترنتی اطلاع چندانی نداشته باشید، حتماً فکر می کنید که برای راه اندازی وب سایت باید از سازمان خاصی مجوز دریافت کنید. این بستگی به این قضیه دارد که وب سایت شما در چه حیطه‌‌ای باشد. برخی نمادها و مجوزهایی هستند اختیاری بوده، ولی داشتن آنها به وب سایت شما اعتبار بیشتری می بخشد.

اما در خصوص وب سایت‌ها‌یی که به مجوز نیاز دارند‌ می‌توان به پایگاه‌ها‌ی خبری، فروشگاه‌ها‌ی اینترنتی، ارائه آنلاین یا دانلود انواع محتوا، سایت‌ها‌ی تبلیغاتی و بازی‌ها‌ی رایانه‌‌ای اشاره کرد.اگر وب سایت شما وارد حیطۀ خاصی مثل کسب و کار شود و نیازی به ابزاری مانند درگاه بانکی داشته باشید، در اینجا باید مجوز خاصی را دریافت کنید که ما به آن نماد اعتماد الکترونیک‌ می‌گوییم.

samandehi.ir

اول از همه باید وارد سامانه‌ی ساماندهی که زیر نظر وزارت ارشاد اداره‌ می‌شود، بشوید. شاید لازم باشد که هر وقت زمان کردید، سایت خود را درون این سامانه ثبت کنید. وب سایت ساماندهی پایگاهی است که تقریبا اطلاعات تمام مدیران سایت‌ها در آن ثبت شده است. از مزایای ثبت اطلاعات در ساماندهی این است که با توجه به تبصره۱ ماده ۲۱ قانون جرایم رایانه‌‌ای چنانچه پایگاه حاوی محتوای مجرمانه باشد، و اطلاعات مدیر آن پایگاه در ساماندهی ثبت شده باشد ، معمولا آن وب سایت فیلتر نخواهد شد و با اطلاع رسانی در این مورد ، مدیر پایگاه‌ می‌تواند محتوای مجرمانه را از وب سایت خود حذف کند.

چگونه سایت خود را در ساماندهی ثبت کنیم ؟

 • برای ثبت وبلاگ یا سایت در ساماندهی به آدرس اینترنتی http://samandehi.ir مراجعه کرده و ثبت نام خود را انجام دهید. پس از طی کردن مراحل اولیه ثبت نام و ثبت سایت شما، باید روی گزینه “افزودن رسانه برخط” کلیک کنید ، و در این صفحه نوع رسانه برخط خود را وارد کنید.
 • رسانه کاربرمحور : منظور وب سایت‌ها‌یی است که کاربران عمومی محتوای دیجیتال را در سایت قرار‌ می‌دهند و در این سایت‌ها گروه‌ها و شبکه‌ها‌ی مجازی وجود دارد، مانند سایت‌ها‌ی شبکه اجتماعی.
 • رسانه برخط اختصاصی : منظور وب سایت‌ها‌یی است که محتوای آن توسط متصدی که شخص حقیقی یا حقوقی است ارسال‌ می‌شود و محتواهای آنها مواردی از قبیل محصولات ، اخبار ، خدمات و … هستند که در دسترس عموم قرار‌ می‌گیرند. از نمونه‌ها‌ی آن‌ می‌توان به وب سایت‌ها‌ی شخصی و شرکتی که به معرفی محصولات یا شرکت‌ها‌ می‌پردازد، اشاره کرد.
 • رسانه برخط غیر اختصاصی : منظور وب سایت‌ها‌یی است که محتوای دیجیتال در آن در دسترس عموم قرار‌ می‌گیرد ، مانند سایت‌ها‌ی دانلود نرم افزار ، بازی ، موسیقی ، فیلم ، کتاب و …
 • نشریه الکترونیک : وب سایت‌ها‌ی که به طور مستمر در محیط دیجیتال خبرها ، تحلیل ، مصاحبه  و گزارش را در قالب نوشته‌، صدا و یا ویدیو در معرض دید عموم قرار‌ می‌دهند، مانند سایت‌ها‌ی خبری و خبرگزاری‌ها‌.
 • وبلاگ با دامنه اختصاصی : وبلاگ‌ها‌یی که از سرویس ثبت دامنه استفاده کرده اند ، برای مثال آدرسblogfa.com را به       .comتبدیل کرده اند.
 • وبلاگ : صفحاتی که توسط ارائه دهندگان وبلاگ که معمولا رایگان نیز هستند، ایجاد‌ می‌شوند.
 • صفحه شخصی در رسانه کابر محور : پروفایل‌ها یا صفحه‌ها‌یی که کاربران شبکه‌ها‌ی اجتماعی ایجاد‌ می‌کنند.

بر اساس دسته بندی بالا شما نوع رسانه برخط خود را انتخاب‌ می‌کنید.

Website icons
آیکون‌های وب سایت‌ها

نماد ساماندهی و نحوه دریافت آن

پس از این که ثبت سایت شما در ساماندهی انجام شد ، باید پیگیر دریافت لوگو یا همان نماد ساماندهی باشید.دریافت لوگو فقط برای سایت‌ها‌یی امکان پذیر است که تایید فنی ساماندهی را انجام داده باشند. در ضمن لوگو یا نماد ساماندهی برای وبلاگ‌ها و صفحات شخصی در رسانه‌ها‌ی کاربر محور فعال نخواهد شد.

انواع نماد ساماندهی

 • نماد موقت : این لوگو یا نماد ۳ ماهه بوده و مدیر سایت موظف است ظرف مدت ۳ ماه مجوزهای لازم برای دریافت نماد دائم را بدست بیاورد.
 • نماددائم : متقاضیانی که تمامی شرایط دریافت نماد دائم را داشته باشند،‌ می‌توانند این نماد را دریافت کننداعتبار آن ۶ ماهه بوده و پس از آن قابل تمدید‌ می‌باشد.

 

شرایط دریافت نماد دائم ساماندهی

امکان دریافت نماد ساماندهی برای افراد حقیقی نیز وجود دارد.

 1. احراز هویت : در حال حاضر سامانه ساماندهی به ثبت احوال برای بررسی کد ملی متصلمی باشد.
 2. فعالیت رسانه بر خط مورد تقاضا ، خارج از موضوع فعالیت رسمی شخص حقیقی یا حقوقی نباشد ، برای مثال وب سایتی که متعلق به یک شرکت‌ می‌باشد و در زمینه خاصی فعالیت دارد ، این موضوع خاص باید در اساسنامه شرکت نوشته شده باشد.
 3. متصدی رسانه بر خط صلاحیت قانونی فعالیت در موضوع رسانه را داشته باشد ، اگر بر اساس قوانین جمهوری اسلامی ایران نیاز به مجوز وجود داشت ، متقاضی این مجوز را کسب نموده باشد.
 4. موضوع فعالیت رسانه بر خط طبق قوانین جاری کشور باشد.
 5. تکمیل فرم دریافت نماد ، نوع برخط بودن و فعالیت و موضوع آن

به غیر از ثبت نام  در ساماندهی، مجوز‌ها‌ی دیگری نیز در برخی موارد با توجه به حطیه فعالیت وب سایت شما نیاز است که دو مورد در ادامه آورده شده است.

enamad.ir

اگر وب سایت شما یک وب سایت فروشگاهی باشد، در بیشتر موارد برای دریافت درگاه بانکی نیاز به داشتن نماد اعتماد الکترونیک‌ می‌باشد. برای دریافت این نماد باید به سایت enamad.ir مراجعه کنید و مراحل دریافت نماد یا همان مجوز مورد نظر را سپری کنید. این سایت تحت نظر وزارت صنعت، معدن و تجارت فعالیت‌ می‌کند و یک سامانۀ دولتی است. در پاره‌‌ای از موارد برای دریافت نماد اعتماد الکترونیک باید مجوزهای دیگری را از سازمان‌ها‌ی مربوطه دریافت کنید که اگر مراحل دریافت نماد رو طی کنید، با روند انجام مجوز از آنها هم آشنا خواهید شد.

نماد اعتماد الکترونیک چیست ؟

از آنجایی که در خرید‌ها‌ی اینترنتی ، مشتری هیچ شناختی از فروشنده ندارد ، به راحتی اعتماد نخواهد کرد و خریدی انجام نخواهد داد. نماد اعتماد الکترونیک که توسط وزارت صنعت معدن و تجارت ( مرکز توسعه تجارت الکترونیکی ) ارائه‌ می‌شود ، به مشتری اطلاعاتی شامل نام صاحب امتیاز فروشگاه اینترنتی ، تلفن تماس ، آدرس ایمیل و آدرس پستی را نمایش‌ می‌دهد ، بنابراین مشتری متوجه خواهد شد که فعالیت این فروشگاه مجاز و قانونی‌ می‌باشد، پس‌ می‌تواند اعتماد کرده و خرید خود را انجام دهد.

 

نماد اعتماد الکترونیک چیست ؟

از آنجایی که در خرید‌ها‌ی اینترنتی، مشتری هیچ شناختی از فروشنده ندارد ، به راحتی اعتماد نخواهد کرد و خریدی انجام نخواهد داد. نماد اعتماد الکترونیک که توسط وزارت صنعت معدن و تجارت ( مرکز توسعه تجارت الکترونیکی ) ارائه می‌شود ، به مشتری اطلاعاتی شامل نام صاحب امتیاز فروشگاه اینترنتی ، تلفن تماس ، آدرس ایمیل و آدرس پستی را نمایش می‌دهد‌، بنابراین مشتری متوجه خواهد شد که فعالیت این فروشگاه مجاز و قانونی می‌باشد، پس می‌تواند اعتماد کرده و خرید خود را انجام دهد.

انواع نماد اعتماد الکترونیک

دو نوع نماد اعتماد الکترونیک را دریافت کرد که عبارتند از یک ستاره و دو ستاره.

نماد اعتماد یک ستاره برای فروشگاه‌ها‌ی اینترنتی معمولی‌ می‌باشد ، افرادی که نیاز به دریافت نماد دو ستاره دارند ، در سایت آنها باید از ssl معتبر استفاده شود ،ssl  یک پروتکل امنیتی است ( https) که باعث امنیت بیشتر در اطلاعات رد و بدل شده بین سرور و کاربر‌ می‌شود. اگر شما بتوانید این گواهی را برای سایت خود تهیه کنید‌ می‌توانید نماد اعتماد دو ستاره را دریافت نمایید.

شرط دریافت نماد اعتماد الکترونیک عبارتند از :داشتن یک فروشگاه اینترنتی (امکان دریافت نماد با‌‌ای پی وجود ندارد ، و ثبت دامنه برای این مورد الزامیست).

مدارک مورد نیاز برای دریافت نماد اعتماد الکترونیک عبارتند از : برای متقاضیان حقیقی تصویر مجوز فعالیت (در صورت وجود) و تعهدنامه شخصیت حقیقی نیاز‌ می‌باشد و برای متقاضیان حقوقی (تجاری / غیر تجاری)؛ تصویر آگهی روزنامه رسمی، تصویر اصل اساسنامه، آگهی آخرین تغییرات آدرس (در صورت وجود)، آگهی آخرین تغییرات اسامی اعضای هیئت مدیره (در صورت وجود)و ….. مورد نیاز‌ می‌باشد.

چگونگی گرفتن نماد اعتماد الکترونیک

برای شروع وارد وب سایت http://www.enamad.ir‌ می‌شوید و روی گزینه درخواست نماد اعتماد کلیک کنید ، سپس روی گزینه ایجاد حساب کاربری کلیک کنید ، ایمیل ، نام کاربری و رمز عبور خود را وارد کنید.

بعد از اتمام مراحل ثبت نام و بارگذاری مدارک مورد نیاز که در بالا به آنها اشاره شد، موارد مربوط به چک لیست را انجام داده و در قسمت وضعیت در صفحه مدیریت کسب و کار در هر لحظه‌ می‌توانید وضعیت کسب و کار خود را بررسی نمایید.

saramad.ir

آخرین گزینه سایتی به نام سرآمد با نشانی اینترنتی saramad.ir است که تحت نظر وزارت ارشاد فعالیت‌ می‌کند و مجوزهای مرتبط با حوزۀ نشر را به شما ارائه‌ می‌دهد. در هر صورت دو نماد اول و دوم که معرفی شدند مهم ترین نمادها و مجوزهایی هستند که شما به آنها نیاز دارید . در این راستا اگر به مجوز دیگری نیز نیاز باشد ، به شما معرفی خواهد شد.

 

درباره نویسنده

تولید شده در فرامحتوا

دیدگاه خود را بگذارید

اتحادیه کشوری کسب و کارهای مجازی